همه چیز راجع به صفحه کابینت های پلی وود

 

پلي وود چيست ؟

پلی وود ماده‌ای شبیه چوب است که از مخلوط چوب های بازیافتی و پلاستیک ساخته شده است. واژه پلی وود به کامپوزیت های چوب و پلاستیک اشاره دارد که ترکیبی از چوب و پلاستیک مانند ترموپلاستیک و ترموستات هستند. یک محصول کاربردی ایجاد کنید. وود پلاست، نام دیگر پلی وود است و بدانید که هرجا نام وود پلاست را شنیدید به معنای صفحه پلی وود است.
 

مزایای پلی وود چیست ؟

همانطور که گفته شد پلی وود از ترکیب مواد پلاستیکی و چوب های بازیافتی ساخته شده است. مواد پلاستیکی بازیافتی برای ساخت صفحه های پلی ورد بسیار مهم هستند. مواد بازیافتی که می‌توان از بازیافت موادی مانند: بطری های شیر و آبمیوه، بطری های شوینده پلاستیکی، بطری های پلاستیکی سودا، فوم، مواد پلیمری مانند PVC و پلی اتیلن باشند. پلی اتیلن همچنین، مواد چوبی مورد استفاده در ساخت صفحه پلی وود، خاک اره و مواد چوبی بازیافتی که معمولاً آن‌ها را از کارخانه ها و کارگاه های چوب جمع آوری می کنند،می باشد. نکته مهم در ساخت پلی وود برابری نسبت مواد چوب و پلاستیک است.
 
از مزایای پلی وود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 

وزن کم و سبک پلی وود

افرادی که از وسایل چوبی استفاده کرده اند، این قضیه را تصدیق میکنند که محصولاتی که از چوب واقعی ساخته شده اند، از وزن بالایی برخوردار هستند و در حمل و نقل میتوانند دردسرساز شوند اما این مشکل بزرگ در پلی وود برطرف شده است و با استفاده از مواد بازیافتی پلاستیکی و چوبی، وزن به شدت پایین آمده است تا شما به راحتی بتوانید وسایل خود را بدون دغدغه جابجا نمایید.


افرادی که از ابزارهای چوبی استفاده کرده اند متوجه می شوند که محصولات ساخته شده از چوب واقعی، برای حمل و نقل بسیار سنگین هستند و دست و پا گیر هستند، اما این مشکل بزرگ تخته پلی وود با استفاده از ترکیب پلاستیک بازیافتی و مواد چوبی حل شده است. وزن این صفحات به شدت کاهش یافته است تا بتوان تجهیزات پلی وودی را با سهولت جابجا کرد.
 

عمر و دوام بالا

این روز ها افراد تمایل دارند، محصولی را که خریداری کنند که از عمر بالایی برخوردار باشد تا بتواند مدت زمان بیشتری از این محصول استفاده نماید. با توجه به ترکیبات تشکیل‌دهنده ی پلی وود و همچنین فرآیند تولید آن، عمر چوب پلاست بسیار بالا میباشد و مشتریان تا سالیان سال میتوانند با هزینه نگهداری بسیار کم، از این محصول بادوام استفاده کرد.


قیمت بسیار مناسب و ارزان

پلی وود به نسبت قیمت چوب بسیار ارزان‌تر است. این قیمت پایین به دلیل استفاده از مواد پلاستیکی بازیافتی و خاک اره چوب به عنوان مواد اولیه است. قیمت مواد اولیه تولید صفحه پلی وود بسیار ناچیز است و همین عامل باعث می‌شود که قیمت آخر محصول نهایی هم کم شود.


جذب رطوبت کم

یکی از مشکلات اصلی که در مورد چوب وجود دارد این است که چوب رطوبت زیادی را جذب می کند. برعکس چوب، پلی وود را می‌توان با فشار آب تمیز کرد. به علاوه اینکه به دلیل همین خاصیت می توان از پلی وود بدون هیچ مشکل و نگرانی در فضاهای باز استفاده کنید.
 

ضد خش و ضد ضربه

از دیگر ویژگی های خاص پلی وود می‌توان به این اشاره کرد که بسیار مقاومت بالایی در برابر ضربه و خراش دارد. وجود مواد پلاستیکی در تخته پلی وود، از ایجاد خط و خش روی سطح آن جلوگیری می کند. این خاصیت از پلی وود بیشتر در آنجا قابل مشاهده است. علاوه بر این چوب واقعی فاقد این خاصیت شگفت انگیز است و کوچکترین خراش روی سطح آن تا حد زیادی از زیبایی آن می کاهد.

کاربرد پلی وود چیست ؟

این روز ها یکی از اصلی‌ترین کاربرد های پلی وود در ساختمان سازی می باشد. این ورق ها به دلیل ساختار و همچنین مقاومت بسیار زیادشان از پرکاربردترین ورق های مناسب برای انواع قالب بندی سازه های بتنی می باشند.
از دیگر مصارف این صفحات پلی وود می توان به کاربرد آن‌ها در ساخت مبلمان و کابینت استفاده کرد. دلیلی این کاربرد این است که پلی وود دارای کیفیت و استحکام است که این مهمترین عامل در انتخاب و استفاده از آنهاست.
از دیگر کاربرد ها و موارد مصرفی پلی وود می توان به کابینت سازی، دیوار های چوبی و به طور کلی ساخت انواع سازه های چوبی اشاره کرد.پلی وود قالب بندی

قالب هایی که برای بتن ریزی استفاده می شود، باید دارای ویژگی‌هایی باشد که پلی وود آن‌ها را دارد. پلی وود می‌تواند فشار بتن را تحمل می کنند و از خم شدن سازه ها جلوگیری کند. در نتیجه پلی وود می‌تواند از واژگونی سازه های بتنی و تغییر شکل در مکان خاصی در ساختمان جلوگیری می کنند.
پلی وود در‌واقع یک ماده چوب مانند است که از ترکیب مواد چوب بازیافتی مثل خرده چوب و خاک اره با پلاستیک های قابل بازیافت مانند ترموپلاستیک ها و ترموستات ها ساخته می شود. این ماده دارای خواص بسیاری است که دارای مزایای بسیار زیادی است یکسانی است که پلی وود را به ماده ای محبوب در بسیاری از صنایع تبدیل کرده است؛
قالب پلی وود این روز ها می توان گفت بهترین و مناسب ترین قالب بتن است. این قالب که از صفحات پلی وود ساخته شده است، مزایای استثنایی خود را دارد و می تواند در یافتن قالب مناسب برای مشتریان آسان تر شود. همچنین در ساخت پروژه هایی که از سازه های بتنی استفاده می شود استفاده می شود، در ضمن این اشکال در دو نوع روکش دار و خام ساخته می شوند و در ابعاد و اندازه های مختلف قابل ساخت هستند.


مزایای قالب پلی وودیکی از مزیت های اصلی قالب تخته سه لا نسبت به انواع دیگر قالب ها، مقاومت بالا و وزن سبک آن است. وزن سبک این قالب، کار حمل و نقل را آسان می کند. یکی دیگر از ویژگی های مهم قالب های پلی اتیلن این است که نسبت به چوب، مقاومت بالایی در برابر آب و رطوبت دارد. به همین دلیل قالب ساخته شده از پلی وود رطوبت سیمان و بتن را به خود جذب نمی کند و سالیان سال بدون هیچ مشکلی قابل استفاده است.


بعضی از قالب‌های بتن برای استفاده های موقتی هستند و پس از قالب گیری بتن دور انداخته می شوند. قالب های پلی وود قابلیت استفاده تا 25 بار را دارند. این ویژگی کمک می کند تا جای ممکن هزینه های ساخت نزل کاهش پیدا کند.علاوه بر این به دلیل سطح صاف و صیقلی که پلی وود دارد، بتن نهایی روی این سطح نیز بسیار صاف بوده و زبری ندارد.

صفحات پلی وود در برابر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم هستند و در هر زمان از سال قابل استفاده می باشند. علاوه بر این، به دلیل ساخت آن از چوب و مواد پلاستیکی بازیافتی، برای محیط زیست مضر نیست و قابل جداسازی و بازیافت است. از مهمترین ویژگی های قالب‌های صفحه پلی وودی می توان به عدم پیچ و خمش آن اشاره کرد، به علاوه اینکه این قالب ها مقاومت ضربه ای و فشاری بالایی دارند و عدم تغییر سایز در حین استفاده و قابلیت شستشو از دیگر ویژگی‌های آن هاست.


معایب صفحه کابینت پلی وود

محدودیت در ابعاد پلی وود

یکی از نکاتی که از آن به عنوان نقطه ضعف پلی وود یاد میشود، محدودیت در انتخاب ابعاد پلی وود است. ابعاد پلی وود های موجود در بازار بسیار محدود است و برای سفارش با ابعاد خاص باید قالب های جداگانه ای ساخته شود که هزینه اضافی را به همراه دارد اما در مورد چوب واقعی این محدودیت وجود ندارد و با هر ابعاد و اندازه ای در بازار یافت میشود. محدودیت در ابعاد پلی وود یکی از نکاتی است که مشتریان را از خرید آن دلسرد میکند.
 

نداشتن زیبایی و جلوه چوب

پلی وود از ظاهر زیبایی برخوردار است و شباهت بسیاری به چوب دارد اما به هر اندازه هم شبیه چوب باشد، خود چوب نیست و نمیتواند آن زیبایی منحصر بفرد چوب را به دیگر افراد منتقل کند. این موضوع هم مسلما به وجود مواد پلاستیکی در پلی وود برمیگردد که باعث شده است در کنار شباهت بالا، شمایل پلاستیکی نیز داشته باشد.


ابعاد صفحه کابینت پلی وود

ابعاد فعلی صفحات استاندارد پلی وود در بازار چیزی حدود ۴۱۰ × ۶۰ سانتی متر است. اما سایز های دیگری هم هست که در زیر به آن‌ها اشاره می کنیم:
 • ۴۱۰ × ۶۵
 • ۴۱۰ × ۷۰
 • ۴۰۰ × ۶۰
 • و...   
علاوه بر این صفحات پلی وود دارای قطری به اندازه ی 32 میلی متر با طول 4 متر و عرض استاندارد 30 تا 120 سانتی متر می باشد. در نسخه های سفارشی با قطر معین دارای قطر 48 یا 65 میلی متر با طول 4 متر و عرض می باشد. از 30 تا 120 سانتی متر کارخانه می تواند با توجه به سفارش مشتری تحویل دهد.


متریال کابینت آشپزخانه

استفاده از کابینت در زندگی انسان سابقه طولانی دارد. کابینت‌های شبیه گنجه از چوب طبیعی ساخته شده و طرح‌های زیباتر، جذاب‌تر و مطلوب‌تری به آنها داده شده، یکی از قدیمی‌ترین شکل‌های کابینت در ایران بوده است. همانطور که می دانیم، از اوایل قرن بیستم در اروپا رایج بوده و در سراسر جهان گسترش یافته است.

 

ویژگی های کابینت یک آشپزخانه مدرن
 

آشپزخانه ای ساده و درخشندهیک آشپزخانه مدرن به آشپزخانه ای گفته می‌شود که شامل کابینت های بلندی است که سطوح صاف و براق به هم پیوسته در آنها قابل مشاهده است. برخی از مبلمان که ویترین آنها خانه را تشکیل می دهد، اهمیت شفافیت و درخشندگی را در این طراحی نشان می دهد.
 

نورپردازی خاص

گاهی اوقات می توان با نورپردازی خاص درخشندگی ایجاد کرد. نورپردازی خاص در آشپزخانه از دیگر ویژگی‌های یک آشپزخانه ی مدرن است. علاوه بر این استفاده از ویترین های بژ و کرم رنگ، درخشندگی با نورپردازی زیبایی آشپزخانه را چند برابر می کند.


کابینت مدرن با متریال‌های مختلف

متریال های مختلف که ئر ساخت کابینت آشپزخانه کاربرد دارند، عبارتند از :
می‌توان با استفاده از کاشی بین کابینتی، آشپزخانه ها را مدرن رو زیبا و متنوع ساخت.کابینت آشپزخانه های جدید

مدل کابینت آشپزخانه جدید می‌تواند از هر متریالی باشد :
ام دی اف
های گلاس
چوبی
ممبران (وکیوم)
و …
 
بسیاری از تصاویر کابینت ها که عکس‌های آن در اینترنت است از الگوهای خارجی می آید. اما برای پیاده‌سازی این عکس‌ ها نیاز به متریال های جدیدی است. این متریال ها می‌توانند در اجرای کابینت های جدید مد روز به طراحان کمک کنند.
در فضای مجازی خیلی از تصاویر کابینت ها از نمونه های خارجی میاد و کار بدی هم نیست و میتونه برای الگو برداری ما خوب باشه. ولی در این مطلب، ما صرفاً عکس ها و مدل هایی رو برای آشپزخانه نو شما آوردیم که کارِ طراح های داخلی است و برای مدل های بومی و ایرانی ما بهتر تلقی میشه. این عکس های کابینت در چند دسته برای شما تقسیم بندی شدن تا کار راحتی برای پیدا کردن و مقایسه اون ها داشته باشین.


بسیاری از عکس هایی که با عنوان آشپزخانه ی مدرن در شبکه‌های مجازی می بینیم،با استفاده از متریال های پیشرفته ی روز دنیا مثل پلی وود قابل اجرا می‌باشد و طراحان ایرانی با استفاده از این متریال می‌توانند نمای مدرن برای آشپزخانه های خانه ها، به ارمغان بیاورند.


کابینت تمام سفید
 

رنگ سفید برای کابینت یک رنگ بسیار پرطرفدار در طراحی داخلی است. این رنگ احتمالاً در سال‌های آینده نیز محبوب ترین رنگ برای کمدها خواهد بود. یکی از دلایلی که کادر پزشکی در بیمارستان ها از رنگ سفید استفاده می کنند این است که احساس تمیزی می کند. خوبی رنگ های سفید رنگ‌های روشن این است که فضاهای باز بزرگ را به رخ میکشد. در مقابل، رنگ های تیره. می تواند یک اتاق را کوچکتر از آنچه هست نشان دهد. این عملکرد در آشپزخانه های کوچک بسیار مهم است. متریال های عالی برای اجرای کابینت های سفید در آشپزخانه های مدرن ورق های فومیزه PVC و ورق های پلی وود می تواند باشد.

رنگ سفید یک رنگ خنثی است و می تواند به عنوان رنگ پس زمینه برای رنگ‌های دیگر استفاده شود. رنگ سفید همه جا، در کنار رنگ‌ها دیگر به صورت ترکیبی استفاده می شود. ترکیب رنگ سفید با رنگ های گرم حس بسیار خوبی را به بیننده القاء می کند. استفاده ی زیاد از این رنگ ها می تواند سرد، مات و عایق باشد. برای رسیدن به خنکی رنگ سفید باید از طرح‌های چوبی یا طرح‌های طبیعی یا حتی طیف‌های رنگی مختلف استفاده کرد. این رینگ ها را در استفافده از کابینت هایی که از جنس پلی وود و ورق فومیزه هستند، می‌توان با استفاده از ورق ها و صفحات روکش شده یا رنگ شده استفاده کرد. رنگ سفید در طیف گسترده ای از رنگ ها وجود دارد. به عنوان مثال سفید ساده که به دو شکل براق و مات استفاده می شود، شیری، استخوانی که کمی مایل به زرد است، سفید عاجی، سفید مرمری، سفید صدفی و ... که استفاده می کنند. این ترکیب رنگ های سفید در کنار رنگ هایی مانند نقره ای، قهوه ای، طلایی و ایجاد جذابیت زیادی را تضمین می کند.


صفحه کابینت پلی وود خامتولید و ارائه ی انواع صفحات کابینت از جنس پلی وود با مشخصات عرض 60 و 65 سانت و طول 4.10 و 3.66 با ضخامت 3 و 5 سانت کار تولید کنندگان و عرضه کنندگان صفحات پلی وود در سطح کشور می باشد.
وجود چنین خواصی در این مواد شرایطی را به وجود می‌آورد که از آنها در ساخت و یا تعمیر انواع میز ها ، کابینت ها و یا وسایل آشپزخانه استفاده شود. پلی وود های قابل روکش و رنگ آمیزی به راحتی قابل تعمیر و نصب هستند که این ویژگی در دکوراسیون داخلی یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت این ورق هاست.


انواع صفحه کابینت پلی وود

صفحات پلی وود که در بازار ایران است موجود است، عبارتند از موارد زیر:
ساخت و تولید ایران
وارد شده از کشور روسیه
وارد شده از کشور چین
وارد شده از کشور مالزی
وارد شده از کشور اندونزی
وارد شده از کشور شیلی
پلی وود هایی که در ایران تولید و ساخته می شوند، شبیه تخته های سه لایی هستند.


خط تولید صفحه کابینت پلی وود

کمپانی های بسیار زیادی خطوط تولید پیشرفته ای برای ساخت انواع صفحه کابینت از پلی وودها راه اندازی کرده اند. بیشتر این کمپانی ها فعالیت خود را در چند سال اخیر شروع کرده اند. زیرا معمولا صفحات بیشتر از جنس های سنگ یا ام دی اف تولید می شود. با راه اندازی خط تولیدهای ساخت صفحه های پلی وود همچنان این نوع از محصولات ناشناخته تر از سایر مدل ها در کشور می باشد. قیمت فروش انواع صفحات با متریال متفاوت با یکدیگر تفاوت می کند. به غیر از این مورد و تفاوت در چند ویژگی سایر ویژگی های این محصولات مناسب است. برای مثال انواع صفحات سنگی، ام دی اف، کورین، گرانیت، پلی وود و غیره دارای مقاومت بالا در برابر حرارت می باشند. همچنین این محصولات در برابر نفوذ آب نیز عایق می باشند.


بسیاری از شرکت ها خطوط تولید انواع صفحه کابینت پلی وودی را راه اندازی کرده اند که در چند سال اخیر بسیار زیاد شده‌اند و فعالیت خود را در تولید و ساخت این صفحات آغاز کرده اند.
حتی با راه اندازی خط تولید ساخت محصولات پلی وود، در ایران، این نوع محصول نسبت به سایر کشور ها، ناشناخته تر است.

 

قیمت پلی وود

قیمت فروش انواع صفحه ها پلی وود، با متریال های مختلف متفاوت است. با این حال، به نسبت ویژگی‌ها و مزایایی که دارد،قیمت بسیار با صرفه و مناسبی دارد به‌خصوص اینکه عمر طولانی آن در بازه ی زمانی طولانی مدت بسیار به صرفه است .
از دیگر ویژگی‌هایی که صفحات پلی وود دارند، این است که مقاومت حرارتی بالایی دارند. این محصولات در برابر نفوذ آب نیز عایق هستند.


سوالات متداول صفحه کابینت پلی وودپلی وود چیست ؟
پلی وود ماده‌ای شبیه چوب است که از مخلوط چوب های بازیافتی و پلاستیک ساخته شده است. واژه ی پلی وود به کامپوزیت های چوب و پلاستیک اشاره دارد که ترکیبی از چوب و پلاستیک مانند ترموپلاستیک و ترموستات هستند. یک محصول کاربردی ایجاد کنید. وود پلاست، نام دیگر پلی وود است و بدانید که هرجا نام وود پلاست را شنیدید به معنای صفحه پلی وود است.
 
پلی وود چه تفاوتی با پلای وود دارد ؟
دو محصول پلی وود و پلای وود در‌واقع بسیار با هم متفاوتند. پلای وود یک تخته چوب است که از ورق های چوبی و به صورت لایه ای ساخته میشود و به اصطلاح می‌توان گفت شبیه با تخته سه لایه است ولی پلی وود در‌واقع کامپوزیتی است که از ترکیبی از مواد پلاستیکی و چوبی ساخته شده است و به بازار عرضه می شود.
 
پلی وود چه کاربردی دارد ؟
پلی وود به دلیل مواد سازنده آن ویژگی های بسیاری دارد که همین ویژگی ها سبب شده است از آن در مکان های مختلفی استفاده نمود. پلی وود در کابینت، آلاچیق، درب، میز، کف پوش، روف گاردن و حتی عرشه کشتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.


پلی وود به دلیل ترکیب و ویژگی‌هایی که دارد، باعث استفاده از آن در مکان های مختلف شده است، از جمله کاربرد هایی که می‌توان به آن اشاره کرد، عبارتند از موارد زیر:
 
 • تخته سه لا در کمدها
 • آلاچیق ها
 • درها
 • میزها
 • کف پوش ها
 • باغ های پشت بام
 • عرشه قایق ها


آیا پلی وود سازگار با محیط زیست است ؟

به دلیل آنکه برای ساخت از مواد بازیافتی چوبی و پلاستیکی استفاده می شود، از قطع بی رویه درختان جلوگیری میکند که این موضوع برای محیط زیست بسیار مفید است. همچنین پلی وود در تمام شرایط آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان میدهد.

از آنجایی که پلی وود از چوب و پلاستیک بازیافتی ساخته شده است، از قطع درختان جلوگیری می کند. این ویژگی صحه بر دوستدار بودن محیط زیست این پلی وود است. باید بدانید که پلی وود در برابر تمامی شرایط آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.